Jak dbać o stan techniczny części rolniczych i leśnych?
Maszyny rolnicze i leśne odgrywają fundamentalne znaczenie dla pracy w gospodarstwie oraz w pracach leśnych. Dzięki nim można wpłynąć na skuteczność wykonywanych procesów, a także bezpieczeństwo w ich trakcie. Nie powinno więc dziwić, że utrzymywanie dobrego stanu technicznego maszyn i narzędzi powinno być absolutnym priorytetem.
Regularne przeglądy
Zakup maszyny rolniczej lub leśnej jest ogromnym przedsięwzięciem i inwestycją, dlatego jest to zwykle decyzja poprzedzona długotrwałym zbieraniem informacji i danych technicznych. Jednak zbieranie potrzebnej wiedzy nie powinno skończyć się w momencie zakończenia transakcji. Przed pierwszym uruchomieniem nowej maszyny, właściciel powinien przede wszystkim zapoznać się ze szczegółami związanymi z obsługą i bezpiecznym jej użytkowaniem. Takie informacje można znaleźć w instrukcji lub na stronie producenta, a ich przyswojenie może wpłynąć na bardziej optymalne eksploatowanie nowego urządzenia.
Dodatkowo podstawą utrzymania maszyn w dobrym stanie technicznym są regularne przeglądy. Dla rolnika koniec każdego sezonu oznacza początek przygotowania na kolejny i to właśnie ten moment powinien być wykorzystany na gruntowny przegląd wszelkich urządzeń i maszyn. Zarówno w przypadku nowego sprzętu, jak i tego używanego od lat, kontrola u fachowca może pozwolić na szybszą reakcję w razie powstających awarii lub zniszczeń, a co za tym idzie na uniknięcie wysokich kosztów naprawy. W efekcie regularnie przeprowadzane przeglądy pozwalają na wydłużenie żywotności maszyn i zwiększenie ich wartości w przypadku chęci ich późniejszej sprzedaży.
Jakość części zamiennych
Chcąc zapewnić jak najlepszy stan techniczny urządzeń, z jakich korzystamy w gospodarstwie czy pracach leśnych, bardzo istotne jest także wymienianie zniszczonych lub zużytych części maszyn. Ich zły stan techniczny, a szczególnie brak osłon, hamulców czy niesprawny układ kierowniczy może być przyczyną poważnych wypadków.
Należy zatem zadbać o dobry stan wszystkich elementów maszyny rolniczych, a także leśnych. Stosując się do zaleceń fachowca przeprowadzającego przegląd należy bezzwłocznie wymieniać zniszczone lub nieprawidłowo pracujące części na wysokiej jakości części zamienne. Mogą to być oryginalne części zamienne lub ich zamienniki pochodzące od sprawdzonych i działających na rynku od lat producentów. Należy unikać wykonywania prowizorycznych napraw lub zastępowania zniszczonych elementów urządzeniami domowej konstrukcji. Takie działania mogą bowiem nie tylko doprowadzić do większych usterek w maszynie, lecz także zagrażać bezpieczeństwu osób obsługujących dane urządzenie.