Podstawowe rodzaje maszyn wykorzystywanych w pracach leśnych
Maszyny, które wykorzystuje się podczas prac leśnych, to niezwykle obszerna i różnorodna grupa urządzeń mechanicznych. Ich działanie polega na bezpiecznym i efektywnym pozyskiwaniu drewna, a następnie transportowaniu go do miejsca przeznaczenia. Jak wygląda podstawowy podział maszyn leśnych? Odpowiedź poniżej.
Podział maszyn leśnych ze względu na pełnione funkcje
W najbardziej fundamentalnym rozróżnieniu maszyny leśne dzielą się na te służące do przeprowadzania operacji technologicznych oraz te do działań transportowych. Tego rodzaju urządzenia skonstruowane są w taki sposób, by znieść bez szwanku nawet największe obciążenia i pracować w najbardziej wymagającym terenie.
W grupie maszyn wykorzystywanych w pracy na obszarach leśnych znajdziemy nie tylko tak podstawowe urządzenia jak ciągniki czy przyczepy leśne. Zaliczają się do nich także m.in. piły, równiarki, rębarki czy chwytaki zrywkowe, a także wiele innych.
Dwie podstawowe grupy, do jakich należą maszyny leśne, to:
- maszyny transportowe, czyli takie, które służą do zrywki i przewożenia pozyskanego drewna. Nowoczesne urządzenia oprócz funkcji stricte transportowych nierzadko jednak są w stanie wykonywać również czynności technologiczne;
- maszyny do czynności technologicznych, czyli takie, które służą m.in. do ścinki czy okrzesywania drewna.
Oczywiście w obrębie tych dwóch podpunktów wyróżnia się również bardziej szczegółowy podział, który uwzględnia dokładny charakter poszczególnych prac wykonywanych przez konkretne urządzenia. Należą do niego:
- harvestery – czyli maszyny, z pomocą których ścina się drzewa, ogałaca je z gałęzi oraz porządkuje w łatwe do przetransportowania stosy;
- forwardery – maszyny służące przede wszystkim do tzw. zrywki nasiębiernej, czyli działania polegającego na przewiezieniu pozyskanego materiału na drogę wywozową w taki sposób, by przez cały ten czas nie dotknął on podłoża;
- harwardery – są to urządzenia stanowiące połączenie dwóch powyższych podpunktów. Z ich pomocą możliwe jest zarówno ścinanie i okrzesywanie drewna, jak i jego bezpieczny transport.